ევროვიზიის სიახლეები

 

14, 16, 18 მაისი, თელ-ავივი

რიგით 64-ე ევროვიზიის სიმღერის კონკურსს და 41 ქვეყნის დელეგაციას უმასპინძლა ქალაქმა თელ-ავივმა (ისრაელი). ისრაელმა ევროვიზიის მასპინძლობის უფლება მოიპოვა ლისაბონში, 2018 წლის ევროვიზიის სიმღერის კონკურსზე ნეტა ბარზილაის გამარჯვების შედეგად, სიმღერით “Toy”.

ლოგო და სლოგანი:

წყარო: KAN

ევროპის მაუწყებელთა კავშირმა და ისრაელის სამაუწყებლო კორპორაცია KAN-მა ერთობლივად წარადგინეს 64-ე ევროვიზიის სიმღერის კონკურსის ლოგო, რომელიც შედგება სამი სამკუთხედისგან, ხოლო სლოგანი გახლდათ: “Dare to Dream” (ქართ. “გაბედე ოცნება”)

არენა:

ევროვიზიის სიმღერის კონკურსს თელ-ავივსი “Expo Tel Aviv”-მა უმასპინძლა. საგამოფენო სივრცეში მდებარე არენა 10 ათას მაყურებელზეა გათვლილი.

სცენა:

წყარო: eurovision.tv

“ევროვიზიის” სცენის დიზაინი შექმნილი იყო გერმანელი დიზაინერის ფლორიან ვაიდერის მიერ.

 

წამყვანები:

ფოტო: ეიალ ნევო, იდ იზსაკ, ოჰად რომანო, დანიელ კამინსკი

2019 წლის ევროვიზიის წამყვანები იყვნენ: ბარ რაფაელი, ერეზ თალი, ასსი აზარი და ლუსი აიოუბი.

 

სპეციალური სტუმრები:

მადონა

გალი ათარი, მონს სელმელევი, ელენი ფურეირა, კონჩიტა ვიურსტი და ვერკა

მონაწილეები: 

პირველი ნახევარფინალი (14 მაისი): 

Nr. ქვეყანა მონაწილე სიმღერა
01 კვიპროსი Tamta Replay
02 მონტენეგრო D-Moll Heaven
03 ფინეთი Darude feat. Sebastian Rejman Walk Away
04 პოლონეთი Tulia Pali się (Fire of love)
05 სლოვენია Zala Kralj & Gašper Šanti Sebi
06 ჩეხეთი Lake Malawi Friend of a Friend
07 უნგრეთი Joci Pápai Az én apám
08 ბელარუსი Zena Like it
09 სერბეთი Nevena Božović Kruna
10 ბელგია Eliot Wake Up
11 საქართველო Oto Nemsadze Sul tsin iare
12 ავსტრალია Kate Miller-Heidke Zero Gravity
13 ისლანდია Hatari Hatrið mun sigra
14 ესტონეთი Victor Crone Storm
15 პორტუგალია Conan Osíris Telemóveis
16 საბერძნეთი Katerine Duska Better Love
17 სან-მარინო Serhat Say Na Na Na

პირველ ნახევარფინალში ასევე აძლევდა ხმას: ესპანეთი, ისრაელი და საფრანგეთი

მეორე ნახევარფინალი (16 მაისი): 

Nr. ქვეყანა მონაწილე სიმღერა
01 სომხეთი Srbuk Walking Out
02 ირლანდია Sarah McTernan 22
03 მოლდოვა Anna Odobescu Stay
04 შვეიცარია Luca Hänni She Got Me
05 ლატვია Carousel That Night
06 რუმინეთი Ester Peony On a Sunday
07 დანია Leonora Love is Forever
08 შვედეთი John Lundvik Too Late For Love
09 ავსტრია Paenda Limits
10 ხორვატია Roko The Dream
11 მალტა Michela Pace Chameleon
12 ლიეტუვა Jurijus Run with the Lions
13 რუსეთი Sergey Lazarev Scream
14 ალბანეთი Jonida Maliqi Ktheju tokës
15 ნორვეგია KEiiNO Spirit in the Sky
16 ნიდერლანდები Duncan Laurence Arcade
17 ჩრდ. მაკედონია Tamara Todevska Proud
18 აზერბაიჯანი Chingiz Truth

მეორე ნახევარფინალში ასევე აძლევდა ხმას: იტალია, დიდი ბრიტანეთი და გერმანია.

ფინალი (18 მაისი): 

Nr. ქვეყანა მონაწილე სიმღერა
26 ესპანეთი Miki La Venda
22 იტალია Mahmood Soldi
14 ისრაელი Kobi Marimi Home
16 დიდი ბრიტანეთი Michael Rice Bigger Than Us
21 საფრანგეთი Bilal Hassani Roi
4 გერმანია S!sters Sister

საბოლოო შედეგები: 

გამარჯვებული:

ჯამში 492 ქულით დუნკან ლაურენსი სიმღერით “Arcade” კონკურსის გამარჯვებული გახდა. მან 37 ქულით გადაუსწრო იტალიის წარმომადგენელს, რომელიც შესაბამისად მეორე ადგილზე გავიდა. ხოლო მესამე ადგილი რუსეთის წარმომადგენელ სერგეი ლაზარევს ერგო.